Avario on nyt ARCO Architecture Company

Arco on uusi arkkitehtitoimisto, joka syntyi toimistojen Aihio Arkkitehdit, Cederqvist & Jäntti Arkkitehdit sekä Arkkitehdit Soini & Horto yhdistyessä syyskuussa 2021. Vuonna 2022 Arco kasvoi Avarion ja Schauman Arkkitehtien tullessa osaksi Suomen suurinta arkkitehtitoimistoa.

Kaiken takana on asiakas

Avario on nyt ARCO Architecture Company

Lähes 250 asiantuntijan myötä Arcolla on tarjota valtava määrä monipuolista suunnittelukokemusta, laajaa asiakasnäkemystä ja toimitusvarmuutta. Arcona kykenemme panostamaan entistä paremmin suunnittelutyömme kehittämiseen mm. digitalisaatioon ja kestävän rakentamisen mukaiseen arkkitehtisuunnitteluun.

Arkkitehtitoimisto Avario aloitti pientalopuolella, mistä toimistolle ominainen asiakaslähtöinen toimintamalli on lähtöisin. Osakeyhtiöksi Avario muutettiin vuonna 2011.

Arkkitehtuuripalveluja asiakaslähtöisesti

Tavoitteemme on aina saattaa asiakkaan toiveet, viranomaisten määräykset ja ympäristön asettamat lähtökohdat yhteensopivaksi kokonaisuudeksi, jota on ilo käyttää ja katsella. Asiakaslähtöisyys ilmenee kaikissa projekteissamme, olipa kyse sitten päiväkotien ja palvelutalojen suunnittelusta, asuntosuunnittelusta tai vapaa-ajan asuntojen ja korjausrakennuskohteiden suunnittelusta. Pitkäjänteiseen ja luottamukselliseen yhteistyöhön perustuvan toiminnan tavoitteena on tuottaa taloudellisesti, teknisesti ja visuaalisesti kestäviä ympäristöjä.  

Laadun ja luottamuksen takeet

  • Kokemusta alalta jo vuodesta 2003
  • Voimassa oleva konsulttivastuuvakuutus
  • Automaattinen ja ajantasainen tiedostojen varmuuskopiointipalvelu
  • Arkkitehtitoimistojen liiton ATL:n jäsen
  • Useimmat suunnittelijoista Suomen Arkkitehtiliiton SAFA:n jäseniä
  • FISE Oy:n rekisteröimät suunnittelijapätevyydet uudis- ja korjausrakentamishankkeille
  • Asiakastieto Oy:n myöntämä Suomen Vahvimmat -sertifikaatti
  • Mukana tilaajavastuu.fi -palvelun Luotettava kumppani -ohjelmassa.

Suunnitteluosaamisen laadusta sen tunnistat

Rakentamisen alati tiukkenevat määräykset sekä kustannus- että aikataulupaineet edellyttävät nykyaikaista ja yhteistyökykyistä suunnitteluosaamista. Avariossa osaamista kehitetään jatkuvasti täydennyskoulutuksilla, ja suunnittelun laatu projektin eri vaiheissa taataan noudattamalla sisäistä laatujärjestelmää. Suunnitelmat luodaan pääsääntöisesti kolmiulotteisena tietomallina käyttäen Graphisoftin Archicad ja Autodesk Revit -ohjelmistoja. Havainnolliset myynti- ja esittelykuvat teemme Twinmotion ja Enscape-ohjelmilla, joita hyödynnämme aktiivisesti myös virtuaalimallien laadinnassa.

Tiimimme

Tero Aalto

Tiiminvetäjä

Arkkitehti SAFA ARK 1728

Puh. 040 845 7112

tero.aalto@arco.fi

Noora Aronpää

Tiiminvetäjä

Arkkitehti

Puh. 044 491 4083

noora.aronpaa@arco.fi

Jyri Asunmaa

Rakennussuunnittelija, Tietomalliasiantuntija

Puh. 040 591 8717

jyri.asunmaa@arco.fi

Francisco Cervantes

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 708 2534

francisco.cervantes@arco.fi

Matti Haikola

Yksikön johtaja

Arkkitehti SAFA ARK 1069

Puh. 040 552 9196

matti.haikola@arco.fi

Toni Halunen

Tiiminvetäjä

Arkkitehti

Puh. 050 321 2493

toni.halunen@arco.fi

Anna-Maija Huovinen

Arkkitehti

Puh. 044 901 9495

anna-maija.huovinen@arco.fi

Rami Isola

Vanhempi tekninen avustaja

Puh. 08 311 9500

raimo.isola@arco.fi

Hanne Juola

Sisustusarkkitehti

Muotoilija, Hallinto

Puh. 050 482 8179

hanne.juola@arco.fi

Heikki Kilpijoki

Arkkitehti yo

Puh. 040 181 7304

heikki.kilpijoki@arco.fi

Anna Kaisa Laaksonen

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 355 1651

annakaisa.laaksonen@arco.fi

Teemu Leppänen

Operatiivinen johtaja

Arkkitehti SAFA ARK 1328

Puh. 044 567 0097

teemu.leppanen@arco.fi

Nita Lindfelt

Arkkitehti

Puh. 044 491 0001

nita.lindfelt@arco.fi

Franck Marquilie

Arkkitehti SAFA

Puh. 044 493 2946

franck.marquilie@arco.fi

Anni Myllymäki

Arkkitehti

Puh. 040 706 7450

anni.myllymaki@arco.fi

Minna Niemi

Arkkitehti

Puh. 040 706 5323‬

minna.niemi@arco.fi

Niina Nyman

Rakennusarkkitehti

Puh. 040 767 8109

niina.nyman@arco.fi

Vilva Pesonen

Sisustusarkkitehti

Puh. 08 311 9500

vilva.pesonen@arco.fi

Markku Ranne

Tiiminvetäjä

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 729 3233

markku.ranne@arco.fi

Mirva Ruotsalainen

Arkkitehti SAFA

Puh. 044 493 8226

mirva.ruotsalainen@arco.fi

Ville Saastamoinen

Visualisoija

Puh. 040 505 0131‬

ville.saastamoinen@arco.fi

Miia Skantsi

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 845 8564

miia.skantsi@arco.fi

Auri Vallinmäki

Arkkitehti

Puh. 040 487 0050

auri.vallinmaki@arco.fi