Yritys

Arkkitehti- ja suunnittelupalvelut jo vuodesta 2003

Avario tarjoaa monipuolisia arkkitehtuurin asiantuntijapalveluita, ja on keskittynyt erityisesti päiväkotien, omakotitalojen ja asuntojen suunnitteluun.

Kaiken takana on asiakas

Pientalopuolelta valtakunnalliseksi toimijaksi

 

Arkkitehtitoimisto Avario aloitti pientalopuolella, mistä toimistolle ominainen asiakaslähtöinen toimintamalli on lähtöisin. Osakeyhtiöksi Avario muutettiin vuonna 2011. Avarion kasvu alkoi kovan työn ja hyvien kumppaneiden menestyksen siivittämänä. Vuosina 2017 ja 2018 toteutetut yrityskaupat kiihdyttivät kasvua entisestään. Suunnitteluosaaminen on kasvanut samaa tahtia, mikä näkyy referenssien monipuolisuutena. Pohjoisesta ponnistaneena yrityksenä Avario on tasaisesti laajentanut toimintaympäristöään ja palvelee tänä päivänä asiakkaita avoimuuden ja luottamuksen hengessä valtakunnallisesti.  

Arkkitehtuuripalveluja asiakaslähtöisesti

 

Avariolla tavoite on aina saattaa asiakkaan toiveet, viranomaisten määräykset ja ympäristön asettamat lähtökohdat yhteensopivaksi kokonaisuudeksi, jota on ilo käyttää ja katsella. Asiakaslähtöisyys ilmenee kaikissa projekteissamme, olipa kyse sitten päiväkotien ja palvelutalojen suunnittelusta, asuntosuunnittelusta tai vapaa-ajan asuntojen ja korjausrakennuskohteiden suunnittelusta. Pitkäjänteiseen ja luottamukselliseen yhteistyöhön perustuvan toiminnan tavoitteena on tuottaa taloudellisesti, teknisesti ja visuaalisesti kestäviä ympäristöjä.  

Laadun ja luottamuksen takeet

  • Kokemusta alalta jo vuodesta 2003
  • Voimassa oleva konsulttivastuuvakuutus
  • Automaattinen ja ajantasainen tiedostojen varmuuskopiointipalvelu
  • Arkkitehtitoimistojen liiton ATL:n jäsen
  • Useimmat suunnittelijoista Suomen Arkkitehtiliiton SAFA:n jäseniä
  • FISE Oy:n rekisteröimät suunnittelijapätevyydet uudis- ja korjausrakentamishankkeille
  • Asiakastieto Oy:n myöntämä Suomen Vahvimmat -sertifikaatti
  • Mukana tilaajavastuu.fi -palvelun Luotettava kumppani -ohjelmassa.

Suunnitteluosaamisen laadusta sen tunnistat

Rakentamisen alati tiukkenevat määräykset sekä kustannus- että aikataulupaineet edellyttävät nykyaikaista ja yhteistyökykyistä suunnitteluosaamista. Avariossa osaamista kehitetään jatkuvasti täydennyskoulutuksilla, ja suunnittelun laatu projektin eri vaiheissa taataan noudattamalla sisäistä laatujärjestelmää. Suunnitelmat luodaan pääsääntöisesti kolmiulotteisena tietomallina käyttäen Graphisoftin Archicad ja Autodesk Revit -ohjelmistoja. Havainnolliset myynti- ja esittelykuvat teemme Artlantis-ohjelmalla, jota hyödynnämme aktiivisesti myös virtuaalimallien laadinnassa.

Avario-tiimi palveluksessasi

Matti Haikola

Toimitusjohtaja

Arkkitehti SAFA ARK 1069

Puh. 040 552 9196

matti.haikola@avario.fi

Teemu Leppänen

Varatoimitusjohtaja

Arkkitehti SAFA ARK 1328

Puh. 044 567 0097

teemu.leppanen@avario.fi

Hanne Juola

Hallinnon assistentti

Sisustussuunnittelija SI

Puh. 050 482 8179

hanne.juola@avario.fi

Katri Durchman

Tiimipäällikkö (äitiyslomalla)

Arkkitehti SAFA ARK 1620

Puh. 040 5301 753

katri.durchman@avario.fi

Tero Aalto

Tiimipäällikkö

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 845 7112

tero.aalto@avario.fi

Markku Ranne

Tiimipäällikkö

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 729 3233

markku.ranne@avario.fi

Joose Kankare

Tiimipäällikkö

Arkkitehti

Puh. 050 501 9952

joose.kankare@avario.fi

Kari Kehus

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 746 9613

kari.kehus@avario.fi

Risto Halonen

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 529 7236

risto.halonen@avario.fi

Anna Kaisa Laaksonen

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 355 1651

annakaisa.laaksonen@avario.fi

Anne Jaakola-Wondafrash

Arkkitehti SAFA ARK 1486

Puh. 0400 422 915

anne.jaakola@avario.fi

Anna-Maija Huovinen

Arkkitehti

Puh. 050 311 0064

anna-maija.huovinen@avario.fi

Aino Löfbacka

(Äitiyslomalla)

Arkkitehti

Puh. 08 311 9500

aino.lofbacka@avario.fi

Toni Halunen

Arkkitehti

Puh. 050 321 2493

toni.halunen@avario.fi

Miia Skantsi

Arkkitehti SAFA

Puh. 040 845 8564

miia.skantsi@avario.fi

Auri Vallinmäki

Arkkitehti

Puh. 040 487 0050

auri.vallinmaki@avario.fi

Niina Haavisto

Rakennusarkkitehti

Puh. 040 767 8109

niina.haavisto@avario.fi

Heikki Kilpijoki

Arkkitehti yo

Puh. 040 181 7304

heikki.kilpijoki@avario.fi

Raimo Isola

Vanhempi tekninen avustaja

Puh. 08 311 9500

raimo.isola@avario.fi

Ville Saastamoinen

Suunnitteluassistentti

Puh. 040 505 0131‬

ville.saastamoinen@avario.fi

Eevastiina Huusko

Suunnitteluassistentti

Puh. 040 181 7304

eevastiina.huusko@avario.fi

Saana Järvelä

Suunnitteluassistentti

Puh. 08 311 9500

saana.jarvela@avario.fi

Tuomas Teppola

Rakennusarkkitehti

Puh. 08 311 9500

tuomas.teppola@avario.fi

Teea Uusimäki

Arkkitehti yo

Puh. 08 311 9500

teea.uusimaki@avario.fi

Nita Lindfelt

Arkkitehtiopiskelija

Puh. 040 181 7304

nita.lindfelt@avario.fi

Kimi Toivola

Arkkitehtiopiskelija

Puh. 08 311 9500

kimi.toivola@avario.fi